Aktualności

Zapraszamy na zimowy pojedynek z nudą!

Zimowy pojedynek z nudą - ferie 2020 KAMISHIBAI

Bibliotekarz Lubuski R. XXIV 2019 NR 2 (48)

1_1

2_1

3_1

Życzenia świąteczne

życzenia

Czas pracy biblioteki w grudniu

czas pracy w grudniu_

Pora zakupić świąteczne prezenty!

plakat_kiermasz

 

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

DKK Krzyżanek

Teatrzyk Majstersztyk w wydaniu „Gościa Niedzielnego”

gość_niedzielny

Lubuskie Forum Kultury i Lubuska Giełda Dobrych Praktyk

Projekt „Teatrzyk Majstersztyk” realizowano w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury, którego operatorem w województwie lubuskim jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Tradycją tego programu jest możliwość zaprezentowania projektu w ramach BMK środowisku kultury podczas Lubuskiej Giełdy Dobrych Praktyk, która w tym roku odbyła się w pobliskiej Witnicy. „Teatrzyk Majstersztyk”  zaprezentowany przez dyrektor Katarzynę Chorążyczewską, został przyjęty z dużym entuzjazmem przez dyrektorów instytucji kultury, animatorów i edukatorów.

Koniec projektu nie oznacza jednak końca teatralnej przygody Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu.W najbliższym czasie przedstawienie obejrzą przedszkolaki z gminnych przedszkoli, a także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce. Zachęcamy także do pobierania bezpłatnych książeczek pt. „Legenda o Jeninie” w siedzibie biblioteki przy ul. Dworcowej 5 w Bogdańcu.

giełda

 

9 (1)

źródło: http://rcak.pl

Szykuje się upiorny wieczór w bibliotece!

upiór w bibliotece

BMK “Teatrzyk Majstersztyk” – video!

Za nami kolejny finał projektu jednego z grantobiorców programu Bardzo Młoda Kultura. Efektem pracy zespołowej lokalnej społeczności jest “Teatrzyk Majstersztyk”. Młodzi aktorzy-lalkarze zebrali oklaski w świetlicy w podgorzowskim Jeninie. Przypomnieli historię sprzed 200 lat! [źródło: http://rcak.pl]

Jenin

źródło: http://rcak.pl

„Teatrzyk Majstersztyk” – Relacja TVP3 Gorzów Wielkopolski

Spektaklem kukiełkowym „Legenda o Jeninie” zakończył się projekt Teatrzyk Majstersztyk. Prowadziła go Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu. Zanim dzieci pokazały historię swojej miejscowości wzięły udział w warsztatach historycznych, teatralnych i rytmicznych. Szyły też pacynki i same malowały deski teatru. Zabawa w teatr zintegrowała mieszkańców. Na premierze wszystkie miejsca w sali wiejskiej w Jeninie były zajęte. [źródło: https://gorzow.tvp.pl]

tvp

Spotkanie partnerskie i wizyta studyjna w Strzelcach Kraj.

Warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne i zwiedzanie miejscowych zabytków – pod tymi hasłami upłynęło spotkanie w Strzelcach Krajeńskich. To kolejna odsłona programu Bardzo Młoda Kultura, który skupił wokół siebie dyrektorów placówek kulturalnych i oświatowych, instruktorów, animatorów i edukatorów. [źródło: http://rcak.pl]

Gminną Bibliotekę Publiczną w Bogdańcu reprezentowała dyrektor Katarzyna Chorążyczewska.

bmk_strzelce

źródło: http://rcak.pl

9-1

źródło: http://rcak.pl

„Teatrzyk Majstersztyk” już w najbliższą niedzielę!

Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu zaprasza na finał projektu „Teatrzyk Majstersztyk”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 20 października 2019 o godz. 16:00.  W programie: premiera przedstawienia „Legenda o Jeninie”, pokaz filmu dokumentującego przebieg projektu, promocja okolicznościowego wydawnictwa oraz wystawa fotografii.

Uczestnikami projektu są dzieci uczęszczające do Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. Św. Jana Bosko „Radosna” w Jeninie. W ramach cyklu warsztatów zaplanowano szereg spotkań, m.in. z członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogdanieckiej, Eugeniuszem Cytlakiem (opowiedział uczestnikom o wielkim pożarze Jenina z 1807 roku), z przedstawicielkami Klubu Kobiet Kreatywnych z Bogdańca, z którymi to uszyto kilkanaście pacynek, z konstruktorem Radosławem Urbanowskim, z którym dzieci zbudowały ramę teatrzyku, z aktorką Bożeną Pomykałą-Kukorowską, która przybliży dzieciom zagadnienie teatru lalki, czy z rytmiczką Jolantą Kępką, która przygotuje z dziećmi warstwę muzyczną przedstawienia. Nad całością projektu czuwają: autorka projektu Katarzyna Chorążyczewska oraz kierowniczka świetlicy „Radosna” Janina Cytlak.

Projekt realizowany jest w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury, którego operatorem w województwie lubuskim jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

teatrzyk-majstersztyk_plakat_siec

Zapraszamy na „Noc Bibliotek”!

plakat

Bardzo Młoda Kultura – spotkanie sieciujące 23 i 24.09.2019

W tym roku do sieci instytucji kultury z województwa lubuskiego dołączyła również Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu. Podczas spotkania w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury reprezentowała nas pani Ewelina Domańska, która przywiozła do Bogdańca sporą ilość inspiracji.

Spotkanie sieciujące BMK w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury

źródło: http://rcak.pl

międzyrzecz

źródło: http://rcak.pl

„Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece w Bogdańcu

Wrzesień to miesiąc, w którym zainaugurowaliśmy akcję „Mała książka – wielki człowiek”.  Jest to kolejna edycja projektu bookstartowego, w którym na wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym będzie u nas czekać wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Pierwsze wyprawki zostały już rozdane!

mała książka

Europejskie Dni Dziedzictwa oraz Narodowe Czytanie

7 września 2019 roku, mimo deszczowej aury, odbył się kolejny już „Obywatelski spacer”. Ponownie w rolę przewodnika wcielił się pan Eugeniusz Cytlak, który przedstawił nam historyczne zakątki Bogdańca. Spotkanie rozpoczęliśmy akcją Narodowe Czytanie, w ramach której przeczytaliśmy nowelę Bolesława Prusa „Katarynka”, co wprowadziło uczestników wydarzenia w nostalgiczny nastrój przed spacerem.

Informator EDD województwo lubuskie (PDF):

edd_lubuskie

Dziękujemy uczestnikom za ogromne zainteresowanie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Obywatelski Spacer

Projekt bez tytułu

Teatrzyk „Majstersztyk”

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu, Katarzyna Chorążyczewska, została jedną z czterech zwyciężczyń konkursu regrantingowego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Już niebawem do Gminy Bogdaniec zawita Teatrzyk „Majstersztyk”. A wszystko za sprawą nawiązanej współpracy na styku kultury i edukacji ze Świetlicą „Radosna” im. Św. Jana Bosko w Jeninie i jej kierowniczką, panią Janiną Cytlak.

RCAK

http://rcak.pl/2019/08/21/pierwsze-umowy-podpisane/

Podpisanie umowy – źródło: http://rcak.pl

Podpisanie umowy - źródło: http://rcak.pl

Podpisanie umowy – źródło: http://rcak.pl

Podpisanie umowy - źródło: http://rcak.pl

Podpisanie umowy – źródło: http://rcak.pl

„Wieści z Bogdańca” nr 2/2019

CCI27082019

CCI27082019_0001

 

Sponsor XXIV Lubuskiego Święta Chleba:

http://www.pwik.gorzow.pl/

http://www.pwik.gorzow.pl/

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek raz jeszcze

https://www.wimbp.gorzow.pl/xvi-ogolnopolski-tydzien-bibliotek/

https://www.wimbp.gorzow.pl/xvi-ogolnopolski-tydzien-bibliotek/

Zachęcamy do przeczytania treści artykułu, który ukazał się na stronie Bibliotekarza Gorzowskiego, a który opisuje działania w ramach Tygodnia Bibliotek.

Komunikat

zamknięte

Wakacje w bibliotece

Wakacje to czas odkrywania nowych miejsc i zawierania nowych znajomości. Z Gminną Biblioteką Publiczną w Bogdańcu podróże do magicznych krain są możliwe za sprawą zaskakujących historii zawartych w książkach – wystarczy dodać odrobinę wyobraźni! Lubisz aktywną formę spędzenia wolnego czasu? Ta propozycja jest dla ciebie!

Zapraszamy serdecznie na wakacyjne zajęcia dzieci w wieku 7-15 lat. Przed uczestnikami moc atrakcji! Punktem wyjścia do każdego tematu będzie spotkanie z inspirującą literaturą, by w następnej kolejności oddać się wakacyjnemu szaleństwu w kreatywny, niebanalny sposób.

Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu zaprasza na_

 

Sprawozdanie z działalności biblioteki za rok 2018:

spawozdanie

„Czytelnia pod chmurką” w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Tylu dzieci naraz dawno nasza biblioteka nie gościła!

Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu postanowiła wpleść „Akcję Żonkile” w obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy spotkanie pod nazwą „Czytelnia pod chmurką”, na które zaprosiliśmy wszystkie trzy przedszkola zlokalizowane na terenie Gminy Bogdaniec. Wprawdzie kapryśna pogoda pokrzyżowała nam nieco plany i tym samym „Czytelnia pod chmurką” przeniosła się pod daszek, ale nie przeszkodziło to przedszkolakom z Gminnego Przedszkola Publicznego w Jeninie, Gminnego Przedszkola Publicznego w Bogdańcu oraz oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bogdańcu, w odwiedzeniu gmachu biblioteki.

Pierwsza część spotkania poświęcona była na spotkanie autorskie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, podczas którego pisarka Małgorzata Szwajlik przeczytała dzieciom swoje wierszyki z cyklu „Wesoła orkiestra”. Natomiast w drugiej części skupiliśmy się na przybliżeniu dzieciom wydarzeń związanych z historią Żydów zamieszkujących getto warszawskie. Na nasze zaproszenie odpowiedział gość z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta – Kamila Dzwonkowska, która wprowadziła dzieci w tę tematykę, a następnie przeczytała fragmenty bajki „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej. Książeczka opowiada o wydarzeniach związanych z powstaniem w getcie warszawskim z perspektywy dziecka, które zostało wyniesione z getta przez Irenę Sendlerową. W międzyczasie panie rozdały dzieciom wykonane przez pracowników biblioteki papierowe żonkile, które dzięki naklejeniu na zapięcie broszki, ozdobiły ich ubranka. Na koniec wręczono pani Kamili balonowy żonkil, czym podziękowaliśmy za jej udział w tym ważnym dla naszej społeczności wydarzeniu, a każde dziecko otrzymało żółty balonik. Spotkanie zwieńczyły pamiątkowe fotografie wykonane przed gmachem biblioteki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

wąski